Mam pytanie

17. 12. 29
posted by: Urszula Wojnarowska-Curyło

Wielkimi krokami nadchodzi doroczny czas składania sobie obietnic. Nie wiem czy wynika to z magii przejścia z jednego roku do drugiego? Może bierze się z symbolicznego zaczynania „od początku”? Może ze zwyczajnej chęci obiecania sobie, że już wkrótce zmienimy się w ideał? To wszystko zmusza nas do myślenia - co nowego będzie w nas i z nami od nowego roku? Chciałam z Wami pogadać w temacie: jakie były, czy będą, Wasze noworoczne obietnice. Naturalnie te, które można głośno wypowiedzieć. I jak długo udało się Wam w postanowieniach wytrwać?

Mam za sobą pewno większość „dziewczyńskich” postanowień – zacznę się gimnastykować, będę pić 2 litry wody dziennie, wrócę do regularnego pływania, codziennie przeczytam coś dla przyjemności i coś zawodowego, codziennie nauczę się jednego słówka angielskiego / niemieckiego / węgierskiego... Niestety,po raczej krótkim zrywie, najczęściej wracam do poprzednich przyzwyczajeń.

Ktoś z Was ma jakiś pomysł na walkę z nieskutecznymi obiecankami? Nieocenieni amerykańscy badacze obliczyli, że tylko 8% osób postanawiających noworocznie, trwa w postanowieniu po pół roku. Co zatem zrobić żeby znaleźć się w tym ekskluzywnym gronie? Każdy sprawdzony na sobie pomysł jest na wagę złota. Przejęci własną, noworoczną szlachetnością jesteśmy skłonni dużo obiecać. I pułapka „nikt ci tyle nie da, co ci...obieca”, gotowa. Zatem, czekam na wypróbowane pomysły. Bo każdemu się przyda jakaś poduszka finansowa (zacznę oszczędzać), lepsza cera (2 litry wody dziennie), dobra kondycja (regularnie będę pływać, spacerować, tańczyć), biegłość w sprawach zawodowych czy językach obcych. Łatwość w postanowieniach, obietnicach, przyrzeczeniach przypomina mi brukowanie piekieł dobrymi chęciami. Nasze noworoczne wysiłki docenia za to ks. J. Twardowski mówiąc, że, niebo brukowane jest dobrymi wysiłkami.

Ja od lat na postanowienie noworoczne biorę sobie słowa niezrównanej mistrzyni felietonu, Doroty Terakowskiej : „Żyj i daj żyć tylko tym, którzy tobie też na to pozwalają”.

Komentarze   

+1 # Kordian Boguslawski 2019-09-29 20:58
Witam chciałem tylko powiedzieć, że strona strasznie długo się uruchamia.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
+3 # JDR200 2018-01-03 21:36
,, nie istnieje taki dzień w tygodniu jak ,, jutro " więc zacznij juz teraz " - M.Jordan
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
+2 # U. 2018-01-05 07:59
I te słowa anektuję, podobnie jak cytat Terakowskiej.
Dziękuję za nie i pozdrawiam serdecznie :-)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
+3 # Marzena 2018-01-03 20:07
Niestety, nie mam niezawodnej recepty na dotrzymanie noworocznych postanowień (bo Bogiem a prawda już ich od dawna nie robię). Pamiętam, że pomagało obwieszczenie tego jak największej liczbie osób, żeby potem było nam jak najczęściej wstyd, że nie dotrzymaliśmy. Z drugiej strony, jak ktoś ma przekorną naturę i nie znosi presji, to ustawiczne pytania ("I co, RZUCIŁAŚ!?) mogą spowodować, że podkurzeni z lubością znów chcemy się nurzać w naszych grzeszkach :-D
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
+3 # Aneta 2017-12-31 12:33
Mam świadomość, że moja odpowiedź nie będzie na miarę tak wielkiego pytania, ale mając pewne doświadczenia za sobą, proponuję te wszystkie nasze Wielkie Postanowienia zacząć realizować jeszcze dziś. Na przekór ich doniosłości, nie czekając do Nowego Roku, tak zwyczajnie, jeszcze przed imprezą sylwestrową. Przynajmniej mój organizm zupełnie nie współdziała ze mną w takich Wielkich Planach Życiowych, zależnych od konkretnej daty, więc muszę mu je podsuwać z zaskoczenia, bez zbędnej zwłoki i budowania niepotrzebnego napięcia. Zbyt wcześnie poinformowany, wytwarza przeciwciała i skutecznie przeszkadza w ich realizacji. Radykalizm, niczemu nie służy. Obniżając rangę tych wielkich naszych inicjatyw, sprawiamy, że łatwiej wchodzą nam one w nawyk, z czasem stają się rutynowym działaniem. Prościej jest wytrwać w ich realizacji. W taki sposób już kilka dobrych nawyków wytworzyłam. Kolejne Wielkie przede mną ;) Z serca wszystkim życzę stawiania sobie celów i wytrwałości w dążeniu do nich.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować

Dodaj komentarz

W komentowaniu na tym blogu obowiązuje tylko jedna reguła: nie wolno obrażać innych osób.


Kod antyspamowy
Odśwież