Zawiść

17. 12. 08
posted by: Urszula Wojnarowska-Curyło

Straszne uczucie. Niszczące zawistnika i obiekt zawiści czasem także. I młodsze rodzeństwo zawiści – zazdrość. Naturalnie, niestety, wszechobecna. O ile zazdrość może wynikać z poczucia niższej wartości, to ciekawe z czego zawiść wynika? Jakieś przykłady? A proszę bardzo.

Mamy basen koło domu, zwykły, przedtem był rozporowy, teraz od 2 lat jest na stelażu. Taki basen każdy posiadacz kawałka ogródka może sobie kupić w Obi czy w innym Praktikerze. Na sezon rozkładamy go i pluszczemy się w nim czy też opalamy na dmuchanych fotelach. Pewnej letniej nocy ktoś wszedł do naszego ogrodu i basen nam przedziurawił. Taki „życzliwy” psikus nam zrobił. Nie będziemy się tu puszyć i amerykańskie mody na Polskę B sprowadzać.

Albo taka sytuacja: poproszono mnie parokrotnie żebym coś przeczytała publicznie. Raz były to wiersze, innym razem „Pieśń nad pieśniami”. Między nami mówiąc, zdarzyło mi się w słusznie minionych czasach PRL-u brać udział we wszelakich konkursach recytatorskich, zajmując najczęściej liczące się miejsca. Dlatego mam świadomość, że interpretować tekst potrafię dobrze. No to potem dowiedziałam się, że kreuję się na lokalną celebrytkę. Mnie się wydawało, że ja coś robię i z tych moich działań jestem znana. A okazuje się że to działania na pozór, żeby się pokazać i.... wykreować.

Byłam kiedyś w gronie osób, wydawało mi się, mi życzliwych. Nastawienie miałam bardzo promienne. Był to jeden z dwóch szczęśliwych momentów z życia kierowcy, mianowicie kupiłam, a dokładnie wzięłam w leasing nowe auto. Nie, nie przechwalałam się tym, zupełnie nawet nie wspominałam, że tak zrobiłam. I tak jakoś przy okazji tematów motoryzacyjnych usłyszałam, że uczciwy człowiek to kupuje używane auto, bo go na więcej stać nie będzie w tym kraju. A nowe to kupują przekręciarze czy inne nieuczciwe typy. A leasing to furtka dla tych co oszukują na podatkach i tychże skarbówka powinna gonić jak psy! (Czemu psy?)

Zastanawiam się czemu czyjś sukces, sukcesik, sukcesiątko, tak ciężko wielu ludziom znieść, choć często ich usta pełne są wyrazów szacunku i oficjalnej sympatii.

Nie widać drogi dojścia do efektu. Widać efekt. I tak jest łatwiej, bo nie trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie czemu ja mam jak mam?

Komentarze   

+1 # Ola 2019-10-30 04:43
Witam, osobiście zupełnie zgadzam się z powyższym !
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
+4 # Aneta 2017-12-09 18:56
Ważny temat. Stopień przytoczonych tutaj podłości ludzkich jest niebywały. Istnieje takie mądre powiedzenie, że szczęśliwi ludzie są skupieni na tym co mają, a nieszczęśliwi na tym, czego im brak. Umiejętność cieszenia się z osiągnięć i radości innych osób, moim zdaniem jest oznaką wolności. Tylko człowiek wolny posiada zdolność do wznoszenia się ponad toksyczność obu tych uczuć i nie podcina skrzydeł innym. Nasz ,,ogródek" jest naszym dziełem i samoistnie nie przybędzie nam w nim kwiatków tylko przez to, że u sąsiada ich zabraknie. Pozdrawiam serdecznie :)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
+4 # asia 2017-12-08 19:41
Zawiść to uczucie nieszczęśliwych sflustrowanych ludzi. Tacy ludzie niestety najbardziej ranią.. Tylko jak otaczać się innymi? Może to kwestia pancerza?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
+4 # U. 2017-12-08 18:48
Cóż powiedzieć, niektórych boli nawet, gdy sami nie mają najmniejszych szans na to czego zazdroszczą. Zazdroszczą gastarbeiterom aut, nie zazdroszczą upokorzeń i niechęci, którą oni znoszą.Zazdroszczą lekarzom poziomu życia, a nie chcieliby w święta zostawiać bliskich, iść na dyżur i ciągle się uczyć( wiem, wiem są tacy co mają, choć się niezbyt przykładają.Życie i tyle). Zazdroszczą posłom diet, biznesmenom statusu, pięknym urody, żonom sportowców blasku od mężowskiej sławy... I tak im życie w tej zawiści leci.W zgorzknieniu, złorzeczeniu trwają po kres, nie mając czasu dobrze pomyśleć nawet o kimś najbliższym. I sama nie wiem, czy mi tych ludzi żal?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
+4 # Mario 2017-12-08 17:05
Pani Urszulo, dziwuję się już od wielu lat tej naszej "polskości". Ostatnio, publicznie na fb wyraz temu dałam przy okazji akcji "nie idę na Idę" (akcja bojkotująca film, dlatego, że polski, z szansą na nagrody, nie wiem, zupełnie nie rozumiem). Naszym sportem narodowym jest krytyka i nienawiść. My mamy być wszyscy równo nieszczęśliwi. Kropka.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować

Dodaj komentarz

W komentowaniu na tym blogu obowiązuje tylko jedna reguła: nie wolno obrażać innych osób.


Kod antyspamowy
Odśwież